Banka Kredi Aidatı Geri Alma

Bankacılık ile uğraşanlar uzun yıllardır sürekli olarak dosya masrafı, evrak masrafı, yıllık hesap işletim ücreti altında kesilen ücretlerden dert yanmaktadırlar ve banka kredi aidatı geri alma talebinde bulunmaları gerekmektedirler.

Yıllarca bu paraları alarak rüya gibi tutarlar kazanan bankalar 2015 yılında yaşanan bir mahkeme süreci sonucunda aidatları geri ödemeye mahkûm edildi. Emsal oluşturan bu karar sonrasında milyonlarca kişi aidat ücretlerini almak için bankalara başvuru yaparak alınan paraların geri ödenmesini istedi. Bankalar bu konuda ödememek için ısrarcı bir tavır sergilese de izleyeceğini yol ve yöntemler ile bu paraları geri alabilirsiniz.

Banka Kredi Aidatı ve Yıllık İşletim Ücretleri Nasıl Geri Alınır?

Banka Kredi Aidatı Geri Alma
Banka Kredi Aidatı Geri Alma

İlk olarak kartınızın en fazla 10 yıllık olacak şekilde kullanımda olması ve sizden kredi ücretleri, yıllık işletim ücretlerinin kesilmesi gerekmektedir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız müşterisi olduğunuz bankaya giderek ilk olarak bir dilekçe vererek banka kredi aidatı geri alma talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar ilk başlarda bu ücretleri ödemeye karşı çıksalar da bir süre sonra geri ödemeye başladılar. Yine de bankanız size sorun çıkartabilir.

Tabii dilekçe vermeden önce ATM ya da banka şubesinden ödediğiniz tutarlar için ekstre raporu isteyin. Vermeme gibi bir durumlarda bunun bir suç olduğunu ve yasal hakkınızı arayacağınızı belirtin. Bu sizin hukuki hakkınızdır!

Aldığınız belge ve hazırladığınız dilekçe sonucunda da banka kredi aidatı ödemelerini geri alamaz iseniz bir sonraki gün bankayı telefon bankacılığı ile arayarak hesabınızı kapatacağınızı belirtin. Neden olarak ise hakkınız olan aidat ücretinin ödenmediğini belirtin. Bu noktada birçok banka sizi kaybetmemek adına ücret ödemesini gerçekleştirmektedir.

Bu noktada sonuç alamazsanız artık banka ile yapacak bir işiniz kalmayacaktır. Bu noktadan sonra ikamet ettiğiniz yerleşim yerinde valilik ya da kaymakamlık içerisinde yer alan tüketici heyetine giderek konu hakkında bilgi aldıktan sonra şikâyet dilekçesini hazırlayın ve tüketici hakem heyetine teslim ediniz. Bu noktada heyetler tüketicinin lehine karar verirler. Bu itirazınız sonucunda olumlu rapor çıkarsa banka ya parayı iade eder ya da konuyu tüketici mahkemesine taşır.

Bu durumda da endişe etmenize gerek yok. Genellikle bankalar bu konuda Yargıtay mahkemesinin aldığı kararı emsal kabul ederek tüketici lehine karar vermektedir.

TAVSİYE KONU :   Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Bu işlemi tek bir banka için değil tüm bankalar için gerçekleştirebilirsiniz. Toplu bir şekilde para alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir