Maaşımı Elden Alıyorum Kredi Çekebilirmiyim ?

[soru]Maaşımın belirli bir kısmını düzenli olarak elden alıyorum, kredi başvurusunda bulunup kredi çekebilirmiyim ?[/soru]

Maalesef, ülkemizde bu konuda kesin emirler çıkarılmış olmasına rağmen, işverenler hala elden maaş ödemesi yapmaya devam ediyor.

Fazla sigorta ve işçilik priminden kurtulmak için, asgari ücretten yüksek maaş verdiği çalışanlarına üstünü elden vererek tamamlıyor.

Daha kötüsü tüm maaşı elden vererek, SGK kaydı olmayan birçok iş yeri bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Eğer işvereninizle karşılıklı anlaşarak , daha yüksek maaş alabilmek için bu yolu seçtiyseniz problem yok. Fakat sizin istediğiniz dışında gerçekleşiyor ise , bir ev ya da araba kredisi çekmeye kalktığınız bankadan eliniz boş dönmeniz muhtemeldir.

[adinserter block=”1″]

Türk Ceza Kanunu’na göre işverenin yaptığı bir olay bir suçtur.

Kurallara göre aldığınız maaşınızın tümü maaş hesabınıza yatmalı , eksik ve fazla gün çalışmalarınız, harcadığınız mesailer teker teker hesaplanıp aylık maaş çizelgeleri hazırlanmalıdır.

Kredi çekebilirmiyim ?

Maaşınızın belgelenir ücreti üzerinden banka kredisi çekebilirsiniz. Fakat yüksek meblağlarda kredi çekmeniz imkansız, konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredilere başvurmak için kefil istenecektir.

Asgari ücret ile çekilebilecek banka kredisi, aylık geçim standardını aşmayacak şekilde hesaplanır. Ortalama aylık ödemesi 500-700 lira aralığında maksimum kredi çekmenize izin verilir.

Evinizin kira olması durumunda bu rakam biraz daha düşer, aile içine giren ekstra paraların belgelenmesi halinde kredi miktarında artış yapabilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

İşveren ile görüşerek aldığınız maaşa ilişkin bir maaş yazısı çıkartılabilir, ama usulsüz olarak bir işlem yaptığından dolayı hiçbir işveren bu duruma yanaşmayacaktır.

TAVSİYE KONU :   Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2018

Elden maaşı şikayet etmek ?

Sizin bilginiz ve istediğiniz dışında gerçekleşen, elden maaş ödemelerini şikayet ederek bu duruma son verebilirsiniz.

Şikayet edeceğiniz kanallar;

  • Bimer
  • SGK
  • İşkur

Listedeki her kurum, usulsüz yapılan işlemler için ilgili firmaya cezai işlem uygulama hakkına sahiptir.

[ipucu]Hakkınız olanı almak sizin en doğal isteğinizdir, bu tür kişi ve kuruluşların işlediği suçların önüne geçilmediği takdirde aynı şekilde çok kişinin canı yanacağından emin olabilirsiniz.[/ipucu]

Şikayet başvurularında, isminiz gizli kalması ilkesi ayrılacağı ile bu hakkınızı kullanabilirsiniz.

Başvuruda bulunduğunuz şikayet formu ulaştıktan sonraki hafta hemen gerekli kontroller ve incelemeler yapılır, devletimiz bu konuda tölerans göstermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir