Evin tamamına kredi nasıl çekilir ?

Yasal kurallara göre konutun değerinin %75’ine kadar kredi çekebiliyorsunuz. Fakat bir takım yöntemler ile evin tamamına kredi çekmek mümkündür.  Herkesin belli bir peşinat verme gücü olamaz, bu bireylerin ev sahibi olma hakkı tabi kide var bundan dolayı sizlerin konut ücretinin tamamına kredi çekmenizi sağlayacak önerileri paylaşacağım.

Bir mülkü ipotek olarak göstermek

Konut kredisi başvurularında konutun en az %25’lik kısmını kendi cebinizden ödemeniz gerekiyor. Fakat bu ödemeyi yapacak durumunuz yoksa %25’lik kısım için başka bir evi ipotek gösterebilirsiniz, yada varsa otomobil gibi bir mülkünüzü ipotek göstererek bu tutarı ödemeden kredi çekmeniz mümkündür. Eğer kendinize ait bir mülke sahip değilseniz, başka birinin adına olan mülkü de ipotek gösterebiliyorsunuz fakat bu işlemde mülk sahibi de krediye kefil olmayı kabul etmiş durumda olması gerekiyor.

Peşinat için ihtiyaç kredisi kullanmak

Konut kredisi çektiğiniz banka size ihtiyaç kredisini de aynı zamanda vermez, fakat başka bir bankadan satın alacağınız evin %25’lik kısmı için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Böylece evin toplam tutarı için tamamen kredi kullanmış olursunuz. Aylık ödemeleri sizi zorlamayacak ise böyle bir yöntemi tercih etmek mantıklı bir seçim olacaktır.

Evin fiyatını yüksek değerde göstermek 

Bu işlem pek etik olmasa da çoğu kişi tarafından kullanılıyor, sonuçta parayı ödeyecek sizsiniz bu yüzden yanlış bir davranış değil. Öncelikle evin değeri bu işi yapan experler tarafından belirleniyor. Bu experler 100 bin lira değerindeki evi 150 bin lira gösterdikleri takdirde, direk olarak bankadan 100 bin lira kredi çekebiliyorsunuz böylece evin tamamına kredi kullanılmış oluyor.

Bu işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için evi satın alacağınız kişi ile ve arada karsı emlakcı komisyoncu ile paylaşmanız gerekiyor. Sonuçta onlar bu işi devamlı yaptıkları için yabancı değillerdir. Sizi her konuda yönlendireceklerdir, birlikte hareket ettiğinizde evin değerini daha yüksek göstermek kolaylaşacaktır.

Hazırlayacağınız belgelerde de tutarı kafanızda belirlediğiniz şekilde yazmanız ve kredi başvurusunda kesinlikle bu şekilde belirtmeniz gerekiyor.  Bu işlemin hiçbir riski ve sakıncası bulunmuyor, bazıları size işe yaramayacağını söyleyebilir onlara kulak asmadan gerekeni yapın istediğiniz tutardaki konut kredi size mutlaka verilecektir.

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir