Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi

Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar, evlenme güçlüğünü de beraberinde getiriyor.

Kaba-taslak bir düğün maliyeti en düşük imkanlarla dahi olsa 50-60 bin lira arasında.

Yeni evlenen çiftler bırakın ev sahibi olmayı, hiçbir şey eksik kalmadan minimum borçlanma ile evlenebilmenin çözümünü arıyor.

Bu sözleri bir serzeniş olarak hatırlayın ! Beklentilerimiz farkedilir ve umarım evlilik planında olan bireylere daha fazla yardımlarda bulunulur.

2017 yılı itibariyle evlilik desteği konusunda sağlıklı adımlar atılmış değil, düşük miktarlarda kredi sağlanıyor evet ! fakat bunun yeterli olduğunu söylemek gerçekten çok zor bir durum.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi
Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Size liste halinde faydalanabileceğiniz evlilik desteklerinden bahsedeceğim;

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu

Uzunca bir süre yeni evlenen çiftlere herhangi bir devlet desteği bulunmuyordu. 2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın teklifi sayesinde yeni evlenen çiftlere 10 bin lira evlilik kredisi verilmesi sağlandı.

TAVSİYE KONU :   Kredi ile ev almak mantıklı mı ?

10 bin liralık evlilik kredisine başvuru yapabilmek için gerekli şartlar,

 • 18-24 yaş aralığı arasında bulunmak
 • İlk defa evleniyor olmak
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Maddi durumunun yetersiz olduğunu kanıtlamak ( sigortadan gelir olmadığına dair belge alabilirsiniz )

Listede yer alan koşulları sağladığınız takdirde, devlet anlaşmalı bankalardan kredi işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Evlilik desteği nasıl alınır ?

Koşulları sağlayan gelin ve damat adayları (eğer şartları sağlıyorsanız iki kişi birden alabilir) aşağıdaki belgeleri hazır ederek Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası şubelerinden faizsiz evlilik kredisine başvuru yapabilir.

Evlilik desteği kimlere verilir ?

Koşulları sağlayan tüm bireyler 10.000 TL‘lik devlet destek programından yararlanabilirler.

Başvuru için gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Şuanda oturduğu yere ait ikametgah
 • SGK’dan alınmış gelir durum belgesi
 • Adli sicil kaydı ( adliyeden alınabilir )
 • Evlilik başvuru belgesi
[ipucu] Şehit, gazi yakınları ve yetimhanede yetişen kişiler başvuru esnasında ilgili belgeleri de yanlarında bulundururlarsa ek ödeme koşullarından faydalanabilirler. [/ipucu]

Yeni evlenenlere kredi geri ödeme şartları ?

Düğün, nişan işlemleri öncesinde başvurduğunuz devlet destekli kredinin maksimum vade/taksit oranı 48 aydır, daha fazla vade imkanı maalesef bulunmuyor. Yetimhanede yetişen bireyler için ekstra vade olanağı vardır.

TAVSİYE KONU :   Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2018

Kredi ödemeleri normal şartlarda bir yıl sonra başlıyor, fakat ilk yıl doğum olması durumunda ekstra bir yıl uzatma imkanına sahipsiniz. Doğum belgelerinizi bankaya ibraz ederek, ödeme seçeneklerinizi değiştirebilirsiniz.

Düğün Masrafları
Düğün Masrafları

Üniversitelilere evlilik desteği

Üniversitede okuyan veya mezun olan kişiler için 10 bin liralık devlet desteğinin yaş sınırı 27 olur. Böylece başvuru yapabilmeniz için ek avantaja sahip olursunuz.

Yukarıdaki başvuru şartları sizin içinde geçerlidir, sadece başvuru esnasında üniversite diplomanızın fotokopisini de eklemeniz gerekir.

TAVSİYE KONU :   Öğrenci Kredi Kartları Önerileri

Faizsiz evlilik kredisi veren bankalar

Ülkemizdeki özel bankalar evlilik kredisi konusunda bizlere pek yardımcı olmuyorlar. Faizsiz kredi imkanı şimdilik maalesef yok, fakat düşük faizli oranlarla ihtiyaç kredisi başlığı altında evlilik öncesi kredi hizmeti sunanlar var.

Ziraat Bankası, Garanti,Vakıfbank ,İş Bankası ve TEB bankalarından en uygun evlilik kredisi faiz oranlarını inceleyebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

TAVSİYE KONU :   Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2018
[ipucu] Özel bankalarda, bu kredilere farklı isimler verilebilir. Mevcut tanımlar: düğün kredisi, evlenme kredisi, nişan kredisi olarak sistemlerde görülür. [/ipucu]

Çeyiz kredisi hesabı nasıl açılır ?

Devlet destekli çeyiz hesabı 10 bin liralık ödemenin yanına ek bir alternatif olarak görülebilir.

Genel olarak incelediğinizde aslında bireysel emeklilik sisteminin kısa vadeli ve farklı isimde olanıdır diyebiliriz.

Herhangi bir bankadan mevduat hesabınızın yanında birikim yapabileceğiniz bir çeyiz hesabı açtırmanız gerekir. Bu hesabı evlenmeden 2-3 yıl önce yaptırmanız gerekir, çünkü birikim amacının temeli budur.

Açmış olduğunuz çeyiz hesabına aylık belli bir miktar para yatırdığınız da bu paraya devletin ek olarak faiz uygulaması ve toplam da 5 bin liraya kadar destek olmasıdır. Yatırdığınız para artarsa, desteğin miktarı da faiz oranlarıyla doğrultulu bir şekilde artış gösterecektir.

Üç yıl içinde evlenmeyi düşünüyorsanız , hemen bir bankadan çeyiz hesabı açtırıp aylık 100 lira da olsa ödeme yapmaya başlamalısınız. Üç yıl sonunda 5 bin lira ek para lira yatırdığınız tutarı çekerek evlilik işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Siz ve eş adayınız ayrı ayrı hesaplarla çeyiz birikimi yaptığınızda toplamda 10 bin lirayı bulan yardımdan faydalanabilirsiniz , çeyiz hesabı açmak ile ilgili herhangi bir yaptırım veya zorunluluk bulunmamaktadır.

Çeyiz Hesabı
Çeyiz Hesabı

Sadece üç yıl boyunca aylık belirlediğiniz tutarı yatırmanız gerekiyor , bu para miktarı 100 lira da 500 lira da olabilir.

Devlet desteği aylık yatırılan tutara göre faize konulduğundan en az 100 TL yatırmanız gerekiyor. Daha fazla yatırırsanız üç yıl sonunda alacağınız miktar artabilir. Azami olarak 5 bin lira olduğu için  yazı içerisinde o şekilde belirttim.

TAVSİYE KONU :   En Gerçekci Ek Gelir Elde Etme Yöntemleri

Üç yıl sonunda nüfus cüzdanı ve nikah cüzdanınız ile birlikte çeyiz hesabınızı açtırdığınız banka üzerinden çekebilirsiniz.

Çeyiz hesabınızın ödemesini üç kereden fazla ihlal ederseniz hesabınızın geçersiz hale gelir , yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz ama devlet desteğinden yararlanamazsınız.

Yazar: Yönetici

Avatar

4 thoughts on “Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi

  Avatar

  Meryem Uzunca

  (21 Ekim 2017 - 00:33)

  Konudaki bilgiler sayesinde evlilik çeyiz hesabına başvurumu gerçekleştirdim. Biriken parayı erken çekmek istediğimizde, ne kadar destek alabiliriz, teşekkürler.

   Avatar

   Bora K.

   (23 Ekim 2017 - 15:18)

   Meryem Hanım, destek boyunca ödenecek miktar süre üzerinden hesaplanmaktadır, erken çekmeniz durumunda ilgili kesintiler yapılıp net tutar size ulaştırılacaktır.

  Avatar

  Eyüp barkturmus

  (23 Ocak 2018 - 13:14)

  Selamlar evlilik kredisi icin nereye muracat etmemiz gerekiyor ben ziraat bankasina basvurdum oyle bir yazinin bize ulasmadigini dolayisiyla boyle birseyin olmadigini beyan etti. Aile ve sosyal politikalar bakanligini aradim onlardanda buna benzer cevaplar aldim haziran ayinda dugunum olacak nerden alabilcegim konusunda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

   Avatar

   Bora K.

   (24 Ocak 2018 - 03:04)

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu kredi için nasıl bilgileri olmaz şaşırtıcı ! Bulunduğunuz bölgedeki temsilciliğe gidip detaylı bilgi alın, bakanlığının il ve ilçe merkezlerinde binaları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir