Güncel altın fiyatları grafiği ve yatırım

Altın geçmişten günümüze her zaman en etkili yatırım araçlarından birisi olmuştur. Döviz yatırımları, şirket hisseleri gibi değişikliğe çok fazla uğrayan yatırım sektörlerinden daha güvenli ve bilindik bir yatırım yöntemidir.

Altın yatırımları yapmadan önce son altı aya ait güncel altın grafiklerini incelemek kısa ve uzun vadede bizlere ne kadar bir kar ettireceği konusunda fikir verebilir.

Şimdi birlikte nasıl karlı bir altın yatırımı yapılır bunu inceleyelim;

Öncelikle geçmişten günümüze detaylıca bir grafiksel incele yapalım, böylece son yıllarda altın; yatırımcılarını ne kadar sevindirmiş bunu görelim.

son 30 yıllık altın grafiği
son 30 yıllık altın grafiği

Son 20-30 yıllık altın grafiğini incelediğimizde (grafikteki veriler TL cinsinden işlenmiştir) 2002 yılından itibaren ciddi derece artış gösteren bir karlı yatırım aracı olarak görülüyor. 2012 yılının ilk başlarında zirve yaptığını da grafik üzerinden söylememiz mümkün.

2012 yılından 2014 yılına kadar sıra dışı bir düşüş gözlerden kaçmıyor.

Bu düşüşü şuna bağlayabiliriz, biliyorsunuz bu yıllar arasında özellikleri orta doğu ülkelerinde gerçekleşen ve birçok darbe ile sonuç bulan arap baharı’nın etkisi asla unutulmamalıdır. Özellikle orta doğu ülkelerinde ciddi derecede altın birikimi ve özel devlet sermayelerinin altın üzerine kurulu olduğunu düşündüğümüzde bu düşüş, beklenen muhtemel düşüşlerden biridir.

Arap baharının etkilerinin 2014 sonundan itibaren yavaş yavaş silinmeye başlamasıyla, altın yeniden yatırımcısını güldürmeye başlamış ve orantısal yükselişine devam etmiştir.

Şimdi içinde bulunduğumuz yıla göre altın grafik oranlarını inceleyelim.

son yıla ait altın grafiği
son yıla ait altın grafiği

Yukarıdaki grafik içinde bulunduğumuz 2016 yılına ait bir grafiktir. Bu grafikten yola çıkarak altının uzun vadede oldukça karlı bir yatırım olduğunu söylememiz doğrudur.

Kısa vadeli yatırımlar için grafikten anlaşılacağı üzere, az sayıda kayba neden olabilir. Aslına bakacak olursak uzun vade dediğimiz sadece 5-6 ayda ciddi bir kar oranı yakalayabileceğimiz muhteşem yatırım araçlarından biridir.

Eğer ciddi derece de bir yatırım planlaması yapıyorsanız, yatırım için kara geçiş sürecinizi en azından 12-24 ay arası belirlemeniz gerekiyor.

Şimdi sizlere bir örnekle 24 aylık yapacağınız bir altın yatırımından oluşacak tahmini kar oranlarınızı açıklayayım !

Son iki yıllık altın grafiği
Son iki yıllık altın grafiği

Yukarıdaki grafik son 2 yıla ait, yani sizin için minimum önerdiğim 24 aylık süreye tekabül ediyor. Bu bağlamda yatırım için altın alışınız grafiğiniz başlangıç oranlarının ortalaması olan 90 lira civarındadır. 24 ayın sonunda ise altın ulaştığı maksimum değer, yine dikkat edeceğiniz üzere tamamen süre ile doğru orantılıdır.

Arada gelgitler yaşasa dahi, altın grafiği zaman çizelgesi doğrultusunda sürekli artış göstermektedir. Nitekim yatırım için planlanan süre sonunda ulaştığı değer 120 lira civarındadır. Yani 24 aylık süreç içerisinde toplam kar oranınız %27’dir. Bu azımsanmayacak bir rakam olmakla birlikle risksiz bir yatırımdır.

Güncel altın grafiklerini için: http://goldprice.org/gold-price-history.html

Altın yatırımı için önerilen yöntemler

Altın yatırımı yapmanızın en karlı ve mantıklı yolu, bankalar üzerinden bir altın hesabı açmanız ve nakit paranızı güncel kurdan altına çevirmenizdir. Bu sayede alım ve satım işlemlerinde oluşacak zararı en aza indirmiş olacaksınız.

Bankalar altın hesabı alım-satım işlemlerinde güncel kurdan çalışmak zorundadır. Herhangi bir sebeple sizden komisyon vb. kesintiler yapamaz.

Ayrıca tavsiye edilen en güvenli yöntemlerden biri de budur. Yastık altı altınlarının modası çoktan geçti, şuan sizin için en karlı çözüm budur. Ayrıca yatırımınızı internet üzerinden sürekli kontrol etme, kar – zarar analizi yapmanız da kolaylaşır.

İlginizi çekebilir : En çok faiz veren bankalar hangileridir ?

Altın yatırımları
Altın yatırımları

Altın ne zaman alınmalı ?

Yatırımcıların en fazla kafalarının karıştığı noktalardan birisidir; altın yatırımı için alımın ne zaman yapılacağı..

Fiyatların esnekliğinden dolayı çoğu kişi zamansız yatırım yapmaktan ve zarar etme endişesi ile karşı karşıya gelmekten korkar.

Şimdi altını en karlı şekilde nasıl alırız buna bakalım !

Grafiklerden dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama ? Altının düşüş ve yükseliş dönemleri vardır. Uzun vadeli baktığımızda her zaman kazandırır fakat dönem içerisinde sıkça oynamalar yapabilir.  Bundan dolayı altın yatırımı yapmadan önce son 3 aylık altın grafiği bizlere en sağlıklı bilgiyi verecektir.

son 60 günlük altın grafiği
son 60 günlük altın grafiği

İşte karşınızda son 60 günlük güncel altın grafiği; bu grafiğe bakarak şunu söyleyebiliriz altın şuan güncel yükseliş dönemindedir. Bu grafiğe dayalı olarak şuan altın almak için doğru zaman değil.

Altın almak için doğru zaman nedir peki derseniz ?

Altının yükseliş ve düşüş zamanlarını iyi tespit etmek gerekiyor, genelde 60 günlük süre içinde gördüğünüz gibi düşüş ve yükseliş dönemleri gerçekleşiyor, grafik oranlarını takip edip hızlıca düştüğü dönemi yakalarsanız, tutar ne olursa olsun altın yatırımınızı gerçekleştirin.

Altın yükseliş ve düşüş grafiği
Altın yükseliş ve düşüş grafiği

Yukarıdaki grafikte 60 günlük olan altın grafiğini sizler için genişlettim, ve devamında gerçekleşen düşüş dönemini görmenizi istedim. Günlük altın grafiğinde altın şuan yükselişte ama önümüzdeki 60 günlük süreç içerisinde tekrardan düşüş dönemine girecek ve size altın almanız için gereken fırsat doğacaktır.

Sonuç olarak : Altın

Sonuç olarak tekrardan gözden geçirdiğimizde, altın yatırımının en karlı yatırımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Ama kesinlikle altın yatırımlarına uzun vadeli bir yatırım gözüyle bakmak gerekiyor. Uzun vadede alış fiyatınız ne olursa olsun, mutlaka sizi kara geçiren bir yatırım olacaktır.

Grafik oranlarını sitemiz üzerinden takip etmeyi ve yatırım planlarınızı buna göre şekillendirmeyi unutmayınız !

Yatırım ciddi bir iştir; bilinçsizce ve yeterli araştırma yapmadan yapacağınız yatırımlar sizi kara geçirmez. Bundan dolayı yatırım aracınız ile ilgili gerekli tüm grafikleri ve bilgileri gözden geçirmelisiniz.

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir