Kredi ile ev almak mantıklı mı ?

Günümüz ekonomik şartları göz önünde bulundurulduğunda krediyle ev almak, bir konut sahibi olmak için tek seçenek olabilir.

Önemli olan bu seçeneği elimizdeki imkanlar dahilinde değerlendirmeli ve maksimum tasarruf sağlayarak, ileriye dönük sağlam adımlar atabilmektir.

Bu adımları atabilmek için, ev kredisi faiz oranları, satın alınacak konut için kenara ayrılan peşinat, kredi geri ödeme süresi ve evin potansiyel değeri en önemli değerlendirme unsurlarınız olacaktır.

Krediyle Ev Almak
Krediyle Ev Almak

Konut kredisi çekerek kredi almanın mantığı şu şekilde kurulabilir, normal şartlarda mevcut gelir-gider dengesi ile ev sahibi olması mümkün olmayan bir kişi, geleceğe dönük yatırım amacıyla ve yeni bir konut sahibi olmak için bu şekilde ev alabilir.

TAVSİYE KONU :   Kaba İnşaat Maliyeti 2018

Ev kredisi faiz oranları;

Yeni bir ev satın almak için en önemli inceleme kısmı kredi faiz oranlarıdır. 2017 yılı güncel konut kredisi faiz oranlarını aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz.

[ipucu]En düşük konut faizi oranına sahip bankada mevcut bir hesabınız yoksa, şimdiden bunun ön hazırlığını yaparak ilgili banka ile çalışmaya başlayın ![/ipucu]

Bu konut kredisi çekerken size büyük avantaj sağlayacaktır.

TAVSİYE KONU :   Kısa Sürede Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Şuan Halkbank ve Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranları diğer seçeneklerin yanından daha kabul edilebilir gözüküyor.

Bu oranları sitemizden güncel olarak takip ederek, yüklü faiz ödemelerinden kaçınmalısınız. Zira dönem dönem değişik gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Faizleri
Konut Kredisi Faizleri

** Yukarıdaki oranlar 120 ay vadeli 100.000 bin lira miktarlı konut kredisi için hesaplanmıştır.

Evin potansiyel değeri ve satın alınacak fiyat

Potansiyel ev değeri, sizin öngördüğünüz ev değer artışıdır. Buna bir nevi ticaret gözü ile bakabilirsiniz, kısa zamanda değerlenecek konutların tercih edilmesi, ödeyeceğiniz kredi faizinin size geri dönüşünü sağlayabilecek olmalıdır.

Diyelim ki;

Satış değeri 120 bin lira olan kelepir diye nitelendirdiğimiz bir ev buldunuz. Bu konutu banka kredisi çekerek almaya çalıştığınızda evin normal değeri 200 bin lira civarında olacaktır. 10 yıl sonunda yani kredi ödemeleriniz bittiğinde bu evi 200 bin lira üzerinde satabilir misiniz?

İşte potansiyel ev değeri yukarıda örnek verdiğim şekilde kısaca ve kabataslak hesaplanabilir, yani sizin zarar durumuna geçmenizi önler ve sizi bir ev sahibi yapar. Paranızı doğru yönetme konusunda en önemli nokta budur.

Ev almak için en uygun zaman

Yeni bir ev satın almak için planlı hareket etmek sizi her zaman yüklü ödemelerden kurtaracaktır.

Önce bir planlama yapalım ve kenara ev için bir peşinat ayıralım. Peşinatın miktarı az yada çok önemli değil, önemli olan hangi amaç için ayrılmış olduğudur.

Ev Almak için Birikim
Ev Almak için Birikim
[icsoru]Ev almak mı, para biriktirmek mi ? Her ikisini de yapabilmek için planlı hareket etmek gerekir, birikiminiz sürekli artsın ve güncel piyasayı da takip de kalın aradığınız fırsatı mutlaka yakalayacaksınız.[/icsoru]

Bir sonraki aşama, kısa ve uzun vadede faiz oranları takibi ve potansiyel ev arayış süreci olsun. Bu süreci kısa tutmayın ! Süreç uzadıkça peşinat miktarınıza sürekli ekleme yapmaya devam edin.

Eğer konut almak için, arabanızı, eski bir evinizi satmanız gerekiyorsa bunu evi bulduktan sonra değil, bahsettiğim ev satın alma planlama süresi içinde gerçekleştirin.

Aradığınız oranları ve uygun evi bulduğunuz da, hem güzel bir peşinat paranız kenarda duruyor olacak. Hemde en düşük faiz oranlarından kredi çekerek maksimum tasarruf sağlayarak bu evi satın almış olacaksınız.

[ipucu]İç dekorasyonu eksik evler daha uygun fiyata satılır, bu evleri satın alarak daha uygun fiyata mutfak, banyo, yer kaplaması gibi işlemleri yaptırarak oturmaya uygun hale getirebilirsiniz. [/ipucu]

Konut kredisi faizi nasıl düşürülür ?

Kredi çekerek satın alacağınız eve ait konut kredisini düşürmenin iki basit yolu vardır.

Birinci yol, ödeyeceğiniz peşinat miktarını arttırarak daha az bir kredi çekmektedir.

İkinci yol, kredi geri ödeme süresini düşürmektir. 120 ay yani 10 yıl yerine 5 yıl /60 ay geri ödeme %50 civarında toplam faiz oranında bir düşüşe neden olur.

Konut Kredisi Faizi
Konut Kredisi Faizi

Bahsettğim yöntemler sizin ekonomik durumunuza göre şekillenecektir. Kredi geri ödeme süresi düştüğünde aylık ödeme miktarı artar. Evinize aylık gelen para bunu karşılamıyorsa, ödemeyeceğiniz yüklerin altına girmek durumunda kalabilirsiniz.

Banka kredisiyle ev almak doğru mu ?

Aylık ödeme gücünüz içerisinde 1.500 liralık bir bütçe ayırabilecek durumda iseniz, kaldı ki normal şartlar altında zaten ev sahibi olmayan kişiler aylık 1000 lira ortalama ile kira ödemesi yapmaktadır.

Kiraya vereceğiniz parayı ev kredisine vererek, ev sahibi olmak oldukça gayet mantıklı. Fakat eviniz var ama yatırım amacı ile ikinci bir ev almak durumundaysanız, ödeme gücünüz varsa mantıklı fakat sizi sıkıntıya sokacak ise bu faiz oranları ile ev almak hiç mantıklı değil.

Herkesin bir ev satın alma hakkı var, çok parası olan nakit para ile evi alır. Parası olmayan kişilerde ev kredisi kullanarak satın alır, parası olanın cebinden sadece ev parası çıkar, fakat olmayan kişi ise hem ev parasını öder hemde yanında ev parasının %50’si kadar da faiz öder.

Bu şekilde bir faiz ödemesi yapmadan ancak devletin sağlayacağı ev imkanlarından faydalanılabilir.

Bu imkandan faydalanabilmek için biraz şansa ihtiyaç var, çünkü ev satın almaya hak kazananlar çekiliş ile belirleniyor ve sizin yararlanmanız milli piyango hesabı durumuna geliyor.

Yazar: Yönetici

Avatar

1 thought on “Kredi ile ev almak mantıklı mı ?

    Avatar

    Sibel

    (25 Ekim 2017 - 11:58)

    Bizde Ev almayı düşünüyoruz. Gerçekten çok yararlı bir makale olmuş. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir