Kredi Kartı Borcu Ödenmemesi ve Yasal Takip Süreci

Bankalar müşterilerinin çalışma durumlarına ve meslek gruplarına bakarak kriterler dahilinde çeşitli özelliklere sahip kredi kartları vermektedir. Alınan bu kredi kartları kontrollü kullanılmadığı zaman bir çeşit tehlikeye dönüşmektedir.  Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda yasalarda belirtilen süre bankalar tarafından müşterilere tanınır. Tanınan süre dahilinde ödeme halen yapılmamış ve kredi kartı borcu kapatılmamış ise yasal takip süreci başlatılır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmemesi ve Yasal Takip Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. Aldığınız kredi kartı borcunu en fazla iki dönem üst üste ödememe lüksüne sahipsiniz. Üçüncü döneme sarkma durumu ve ödeme gerçekleştirilmediği durumda kredi kartınızın kullanımı ve taksitli alışverişlerinizin taksit durumu bankanız tarafından iptal edilebilmektedir.
  2. Birinci maddeden anladığımız şudur ki, bir kredi kartı borcunu 90 gün içerisinde ödemediğimiz zaman yasal süreç başlatılır.
  3. Yasal süreç başlatıldığı zaman aldığınız maaşın tamamı haciz yemez. Sadece ¼ oranında maaşınıza haciz konabilir.
  4. Yasal süreç siz ile bankanız arasındadır. Bu durumdan aile bireyleriniz veya yakınlarınız haberdar edilirse bu konuda şikâyet etme hakkınız bulunmaktadır.
  5. Yasal süreç dahilinde bankanız veya bankanızın görevlendirdiği avukat ile pazarlık yapabilir, borcunuzu yapılandırabilir veya belirlediğiniz ödeme süresi için zaman isteyebilirsiniz. Lakin bu pazarlığı yasal süreç başlatılmadan önce yapılması daha az sıkıntı çekmenizi sağlayacaktır.

Bankalar Yasal Takip Sürecini Nasıl Uygular?

Kredi Kartı Borcu ve Yasal Takip Süreci
Kredi Kartı Borcu ve Yasal Takip Süreci

Bankalar ve müşteriler arasındaki yasal süreci belirleyen Tüketici Kredisi Sözleşme Yönetmeliğinde 18. Maddede, müşteri iki taksit dönemini üst üste ödeme yapmadan geçirirse eğer, banka 30 gün içerisinde ihtarname göndererek borç ödenmesi talebinde bulunabilir demektedir. Bankalar genel olarak borcun 60 gün boyunca ödenmeme sürecinde ihtarname gönderseler de bazı ekstrem durumlarda ilk taksit ödenmedikten sonra da uyarı ihtarnamesi gönderebilmektedir. Yalnız yasal takip sürecinin başlatılabilmesi için en az 90 gün borcun ödenmemiş olması gerekmektedir.

[ipucu]Bankalar yasal süreç işlemini başlatmadan önce ihtarnameyi genellikle, banka müşterisi olurken belirtiğiniz ikamet adresine gönderir. Bunun dışında telefondan aranılarak müşteri hizmetleri tarafından konu hakkında bilgilendirilirsiniz.[/ipucu]

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur?

Genellikle ihtarname için aradıkları zaman yapılandırma teklifi sunmaktadırlar. Bu sizin için kaçırılmaz bir fırsat olabilir. Bankanın yapılandırma teklifini gözden kaçırmamak gerekir. Örneğin iş bankası öğrenciler için sağladığı kredi kartına genellikle 500 TL limit uygulamaktadır. 500 TL için ihtarname alan bir öğrenciye sağlanan yapılandırma teklifi her ay 25 TL ödeme şeklinde sunulmaktadır. Bu bankanızın tamamen inisiyatifine ve sizin gelir durumunuza bağlı bir olaydır.

TAVSİYE KONU :   Kredi kartı limitini ne kadar aşabilirim ?

Eğer 90 gün içerisinde ödemediğiniz kredi kartı borcunuz var ise bankanız size son kez 7 günlük bir süre tanır. Bu süre içerisinde borcunu ödemeyen müşteriler için bankalar yasal takip sürecinin başlatılması için banka avukatlarına yetki verir. Banka avukatları ile yasal işlem sürecinde anlaşma sağlayabilme imkânınız olsa da bu durum bankadan bankaya değişmektedir. Lakin genel olarak bankalar bu duruma sıcak bakmaktadır. Genelde borcun tamamını tahsil edemediklerinden dolayı anlaşma yolu ile kredi kartı borcu tamamen tahsil edilmeye çalışırlar.

TAVSİYE KONU :   Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Bu sürecin bir diğer ayağını ise Varlık Yönetim Şirketleri oluşturmaktadır. Ülkemizde çok az sayıda bulunan bu şirketler neredeyse tüm bankalar ile anlaşmalı çalışmaktadır. Yasal takip sürecinin uzun sürmesi, alacakların çok uzun vadede alınması gibi ekstrem durumlar bankaların aleyhine bir süreç işlettiğinden dolayı borcunuz belirli bir kâr oranında varlık yönetim şirketlerine devredilir. Bu şirketler sizin bankaya olan borcunuzu belirli bir kâr oranı ile tahsil etmeye çalışırlar. Bu tahsil sürecinde pazarlık olanaklarını bol tutarak sizi ödemeniz konusunda çalışmaya ikna ederler. Sözün özü yasal takip sürecin genel hatları bu şekildedir. Kredi notunuzun düşmemesi ve ileri ki dönemlerde bankalara başvurularınızda ret cevabı almamanız için düzenli olarak banka kredi kartı borçlarını ödemeniz gerekmektedir.

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir