Kredi Kartı Hesap Virmanı Nedir ?

Kredi kartı ve banka hesaplarında sıkça karşılaştığımız hesap virmanı (kısaltma h.virman) olarak belirtilen kesintilerin sebebine biraz açıklık getirmek istiyorum.

Virman nedir ?

Virman işlemi banka hesaplarınız arasında gerçekleştirdiğiniz para transferlerine verilen genel isimdir. Kendinize ait mevcut hesaplar arasındaki ödeme akışı virman olarak adlandırılır.

Fakat bankalar bazı olağan dışı durumlarda bizim bilgimiz dahilinde olmadan virman işlemi yani hesaplar arası aktarım gerçekleştirebilirler.

Bu aktarım banka hesap özetinize virman kesintisi olarak yansır.

H.Virman kesintisinin sebebi ?

Uzun süredir kredi kartınızın veya banka kartınızın hesap işlem ücretini ödemediğinizde, kredi kartınıza olan borcunuz gecikmeye düştüğünde, banka hesabınıza aktarılan ilk nakit işleminden kesinti yapılır.

TAVSİYE KONU :   Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2018

Hesabınıza gelen parayı, banka ilgili borcu ödemek için banka hesabınıza virman uygular. Hesap özetlerinde gördüğünüz h.virman işlemi aslında bundan ibarettir.

Diğer virman işlemleri

Kredi kartınıza borcunuzdan fazla ödeme yaparsanız eğer, birkaç gün sonra  ödeme virman olarak mevduat hesabınıza aktarılacaktır.

Bankacılık sisteminde, sizden onay almadan herhangi bir ücret alınmaz. Virman işleminde aslında sözleşmede onay verdiğiniz ücrete ait aktarımlar gerçekleştirilmektedir.

TAVSİYE KONU :   Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Bankanın gerçekleştirdiği işlemler hakkında şüphe duyuyorsanız, bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek gerçekleştirilen işlem hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mevcut hesabınızdaki işlemlerin genel detayı ve amacını öğrenmek, müşterinin en doğal ve tabii hakkıdır.

[ipucu]Virman işlemlerinden kurtulmanın yolu, hesabınıza para aktarımı gerçekleşeceği zaman, gecikmiş borcunuz bulunuyorsa gelen parayı hemen farklı bir hesaba aktarmalı yada nakit olarak çekmelisiniz.[/ipucu]

Para hesapta belirli bir süre kaldığında banka borçlarınız için bu parayı kesecek ve virman olarak size yansıtacaktır.

Kart ve hesap güvenliği açısından aylık hesap özeti dökümünü kontrol etmek çok önemlidir.

Dolandırıcılık işlemlerinde sık uygulanan yöntemler arasında, ele geçirilen banka hesaplarından çok düşük miktarlar aktarılarak, dikkat çekmeme prensibi uygulanmaktadır.

Düşük miktarlarda birçok kişinin hesabından çekilen tutarlar, toplamda büyük bir vurgun yapılmasına neden olur !

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir