Kredi kartı limitini ne kadar aşabilirim ?

Kredi kartlarının bilinçli kullanılması ve düzenli ödeme takibi ekonomik sıkıntılara düşmeden kontrollü bir bütçe yönetmenizi sağlar.

Faiz oranlarının esnekliğinin en üst düzeyde olduğu ve bankaların potansiyel gelir kaynakları arasında önemli rol oynadığından dolayı kredi kartının önemini asla unutmamalısınız.

Kredi kartı limit aşımı , bazı durumlarda yüksek meblağlı alışverişleriniz de dikkate alarak uygulayacağınız bir yöntemdir.

Ekstra olarak bilinçsiz kullanımın getirdiği ek harcamalar ve faiz oranlarının sizi daha fazla geri ödemeye mecbur ettiği durumlardır.

Şimdi  kredi kartınızın limiti aştığınızda oluşabilecek senaryolara bir bakalım;

Kredi kartının limiti aşmayı son yapılacak bir hamle olarak görmek yanlış, nitekim yüksek tutarlardaki ürünleri nakit satın almak yerine uygun ödeme şartlarına sahip şekilde taksitli ödemek her zaman daha avantajlıdır.

Limit Aşım Faizleri
Limit Aşım Faizleri

Bu bakımda kredi kartı limitini, gereksiz yere değil ! Gerektiği zaman aşmanızı ve karşınıza çıkacak faiz oranlarını bilerek bu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir.

TAVSİYE KONU :   Hızlı ve Kolay Para Kazanma Yolları

Ülkemizde hizmet veren bankalar limit aşım durumları için, özel limit aşım faizleri belirlemiştir. Limitinizi aştığınızda kredi kartınızın normal faiz oranı değil ! özel limit aşım faizleri hesabınıza uygulanır.

Limit aşım faizleri, kredi kartı sözleşmesinde açıkça ifade edilmek zorundadır. Yüksek ihtimalle sizin kredi kartı sözleşmeniz üzerinde tüm özel faiz hesapları belirtilmiştir. Limitinizi aştığınızda öncelikle bu faizle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir.

Kredi kartınızın limitini aşmadan önce, bankanızın internet sitesinden güncel limit aşım faiz oranlarını kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

Garanti Bankası Bonus  kredi kartı limit aşım faizlerini, https://goo.gl/T9RyJL bu linkten kontrol edebilirsiniz. Bunu sadece örnek olarak veriyorum, çünkü bu oranlar banka sitesinde açıkça yayınlanmak zorundadır.

Linki açmak istemeyenler için örnek faiz oranı bilgilendirmesi;

Garanti Bankası Limit Aşım Faizi
Garanti Bankası Limit Aşım Faizi

Gördüğünüz üzere limit aşımlarında bankanın size nasıl bir uygulama yapacağı açıkça ifade edilmiş. Sizde kendi bankanızdan bu açıklamaları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi kartının limiti ne kadar aşılabilir ?

Kredi kartınızın limit aşımı ile ilgili gerekli açıklamaları okuduktan sonra bu işlemi yapmak istiyorsanız, sizleri biraz daha bilgilendireyim;

Yeni yasalar gereğince, mevcut kredi kartı limiti gelirinizin dört katı olmak zorundadır; yani maksimum alacağınız limit gelir x 4 şeklindedir.

Fakat şuan kullandığınız limit gelirinizden fazla olabilir, bu yasa öncesinde size tanınmış olduğu içindir.

Güncel gelir durumu düzenlemesi halinde ve kredi kartı iptali durumunda bir başka bankadan aynı limitlere sahip bir kredi kartı alma şansınız bulunmayabilir.

TAVSİYE KONU :   Kredi Kartı Borç Yapılandırma
[icsoru]Kredi kartı limiti aşımı yüzde kaç olabilir diye gelen sorular için, standart aşım oranı %30 olarak belirlenmiştir. Fakat asgari ödeme standardı %40 oranındadır. Ödemeleriniz asgari oranında altında gerçekleşiyorsa, limit aşımı alışverişlerinizde kartınız onay vermeyecektir. [/icsoru]

Bankaların kredi kartı limit aşımı uyanıklığı !

Kredi Kartı Hesap Özeti
Kredi Kartı Hesap Özeti

Sizlere ek olarak birçok tüketicinin ciddi problemler yaşadığı bir konudan bahsedeceğim. Normal şartlar altında limitinizin bittiğinde kartınızın limit yetersiz uyarısı vermesi alışveriş yapamamanız gerekir,

Doğru mu ?

Elbetteki doğru, sistemin bu şekilde işlemesi gerekir. Fakat son dönemlerde oldukça sıkça karşılaşılan durumlar arasında, bankaların limit aşımlarına müsaade etmeleri geliyor.

Doğru olan yöntemde eğer böyle bir işlem uygulanmak isteniyor ise, bir opsiyon ile size sunulmalı ve kabul ettiğiniz takdirde limit aşım işlemi gerçekleşmelidir.

Ama işin uyanıklık kısmı burada başlıyor diyebiliriz;

TAVSİYE KONU :   Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2018
[ipucu]Bankalar alışverişleri limit aşım faizi üzerinden işleme almak adına kredi kartı limitinizi %30 oranına kadar aşmanıza izin veriyor. Böylece bilginiz olmadan alışveriş yapmaya devam ediyor ve ay sonu ekstrenizde limit aşım kabusu ile karşılaşıyorsunuz.[/ipucu]

Son dönemlerde bankalar üzerinden şikayet platformlarına gelen sorunların geneli bu konu sebebi ile olmuştur.

Tüketiciler bilinçsiz alışverişleri sonucu limitlerini aştıklarının farkında olmadan alışverişe devam ettiklerinde dolayı yüksek faiz uygulamalarına maruz kalmışlardır.

Kredi kartı limit aşımları için dikkat edilmesi gerekenler !

Alışveriş öncesi ve sonrası mutlaka limit bilgilerinizi kontrol edin, biliyorsunuz ki artık bankaların tüm işlemlerini mobil olarak takip edebiliyorsunuz.

Teknolojinin bu imkanlarından faydalanın mobil bankacılık uygulamalarını telefonunuza yükleyin, bu uygulamalar üzerinden anlık olarak limit bilgilerinizi kontrol edebilir, alışverişlerinizi bu doğrultu da limitinizi aşmadan yapabilirsiniz.

TAVSİYE KONU :   En Yüksek Mevduat Faiz Oranları

Eğer tüm işlemler bilginiz dahilinde gerçekleşecek olursa; sizden haksız yere kimse para talep edememiş olur, edilse dahi itiraz ederek mutlak sonuca hızlı ulaşım sağlarsınız.

Eğer harcamalarınız için kredi kartı harcamalarınız için limitiniz yeterli  gelmiyor ise, limit arttırımı talebinde bulunur ve alışverişlerinizi  limitinize göre yaparsınız. Böylece limit aşım faizlerine maruz kalmamış olursunuz.

Mobil uygulamalar ve internet bankacılığı üzerinden düzenli olarak aylık kredi kartı hesap özetinizi kontrol etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Otomatik ödeme talimatları, önemsemediğiniz küçük harcamalar, kesintiler, yanlış çekilen tutarlar yüzünden sizi borçlandırmalarının önüne geçin.

Birçok kurumsal firma dahi ödemelerde hatalar yapabilmektedir, bunun birçok örneğini görmek mümkün, engel olabilmek için düzenli olarak kontrolünü sağlamalısınız.

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir