Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Kredi kartı borçlarının ödenemez duruma geldiği, aylık gelir-gider dengesinin bozulduğu süreç içerisinde kredi kartı borcunu yapılandırmak bu ağır yükten kurtulmak için tek çaredir.

Ülkemizde çok yüksek bir kesim aynı sorunlarla karşılaştığı için bankaların bu duruma yaklaşımı gayet imtiyazlıdır.

Nitekim asgari ücretle geçinmenin neredeyse mümkün olmadığı bir ekonomiden ve borçlarla yaşamını sürdürmeye çalışan (sürdüren değil) bir kesimden bahsediyoruz.

Eğer yapılandırma konusunda kolaylık sağlanmadığı takdirde, bankalar toplamda milyar dolarları bulan alacaklarını gözden çıkarmak durumunda kalırlar.

Yaklaşık 10-20 yılda bu biriken borçlar değerinden çok düşük fiyatlarla alacak tahsil şirketlerine devredilir ve bu devir bankanın ciddi kayıplarına neden olur.

Bundan dolayı kredi kartı borcu bulunan kişilerin, bu borcu bir şekilde ödeme imkanı varsa, bu imkanı değerlendirmek için size birçok alternatif sunacaklardır, bu konuda kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Konu içerisinde detaylı bilgiler sunacağım.

Kredi kartı yapılandırma işlemi nedir ?

Kredi Kartı Yapılandırma
Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartı yapılandırma işlemi, kişinin borçlarının ödenemez duruma geldiği zamanlarda banka ile yapılan karşılıklı ödeme planlamasıdır.

Bu planlamada normalde birikmiş borcun faizi çok yüksek olur, ama bu şekilde ödenemeyeceğinden bu faiz en aşağı miktarlara çekilir.

Sizde aylık gelirinize istinaden ödeyebileceğiniz miktarı belirtirsiniz, böylece karşılıklı anlaşma yapılır.

Borç yapılandırma hangi aşamada olur ?

Standart ödemesi devam eden durumlarda borç yapılandırmasına başvuramazsınız.

Eğer borcunuz, uzunca bir süredir geciktiyse artık banka aracılığı borcunuzu ödemezseniz avukata vereceğiz, icraya kanalı ile alacağız gibi telefonlar almaya başladıysanız, borç yapılandırma için başvurabilirsiniz.

Bu söylemler borcu size ödetmek için artık klasik haline gelmiş uyarılardır. Eğer ilk defa bu tarz duruma düşüyorsanız, size korkutucu görünebilir, ve borcu ödemek için daha fazla borçlanırsınız.

TAVSİYE KONU :   Kredi kartı borcunu başka kredi kartıyla ödeme
[ipucu]Kredi kartı borçlarınızı, başka bir borçla değil ! Borcu yapılandırarak minimum aylık bütçenizden ödeme yaparak kapatın. [/ipucu]

Borç yapılandırmalarına devlet desteği

Kredi Kartı Borç Oranları
Kredi Kartı Borç Oranları

2016 yılında devlet kanalından yapılan açıklamalara göre, vatandaşın ödenemez duruma gelen borçları için yapılandırma uygulanacağı bilgisi verilmişti.

Bu yapılandırmaların sadece bireysel ihtiyaç kredileri için olduğunu ve henüz aktif şekilde işlediğine denk gelmedik. Sistem henüz oturmamış veya gerekli prosedürler tamamlanmamış olabilir.

Önümüzdeki süreçte bu soruna daha ciddi bir pencereden bakılır ve halkın büyük çoğunluğunu içerisine alan ödeme sorunlarına daha net, herkesin kolaylıkla başvurup, yararlanabileceği çözümler üretilebilir.

Bu konuda güncel bir adım atılırsa, sizlere konu hakkında daha detaylı bilgiler sunuyor olacağım.

Banka ile borç yapılandırması nasıl yapılır ?

Konumuzun esas noktası olan, bankalar ile nasıl uzlaşacağımıza detaylı olarak bakalım;

Siz ödeme konusunda bir işbirliğine hazırsınız, buna karşılık bankanızda size karşı işbirliği içerisinde olmalıdır.

Akbank, Finansbank, Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank, Denizbank her banka için bu durum aynı ölçüde değerlendirilecektir.

Şunu unutmayın, ödeme noktasında size tatmin edici cevaplar verilmiyorsa, daha yüksek kademede görevli olan banka yetkililerine durumu açıklamanız gerekebilir.

Bunun sebebi, banka personellerinin konu hakkındaki yetersiz bilgisi, yetkisinin dışında olduğu düşüncesi ve bu ödemelerin genel toplamının banka genel maliyeti açısından ne kadar ciddi olduğunu benimsememiş olmalarıdır.

Borç Yapılandırma
Borç Yapılandırma

Gerekirse, konu ile ilgili detaylı bir dilekçe hazırlayarak müdürlük genel posta adresine dahi yollayabilirsiniz.

Banka için, sizin ödeme konusunda işbirliği yapmanız son derece hoş karşılanacak bir durumdur. Bunu kesinlikle unutmayın, ama sizden bu parayı tek seferde koparmak, faizleriyle birlikte tahsil etmek ve zorlamak ilk önceliği olabilir.

TAVSİYE KONU :   Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2018

Borç ödeme konusunda, açıklamalar

Toplam borcu tek seferde ödeme imkanınızın bulunmadığını, aylık gelir durumunuzu ve ödeme yapacağınız miktarı önceden belirlemenizde fayda var. Bunlar sizin ödeme konusundaki ciddiyetinizi göz önüne çıkaracak unsurların başında gelir.

Farklı ödeme seçenekleri ile ilgilenmediğinizi, borcu ödemek için tek seçeneğinizin bu olduğunu açıkça üstüne basa basa belirtin.

Eğer borcu tahsil edemeyeceklerini, devredileceğini anladıkları zaman kesinlikle ikna olacaklardır.

[ipucu]Banka içerisinde, anlaşma harici kesinlikle ödeme beyanı, tebligatı ve sözleşmesine imza atmayın ! Ödeme planınızı kabul ettiklerinde ve önünüze çıkardıklarında imza atabilirsiniz.[/ipucu]

Zira, size dolaylı yoldan ödeme emri ve beyanatı imzalattırdıkları takdirde belirtilen süre içerisinde ödemediğinizde icra yolu ve hapis cezasına dahil mecbur kalabilirsiniz.

Bunu yapmalarının sebebi, hak mahrumiyetinize son verebilmek için sizi tek çare olarak tüm borcu ödemeye zorlamaktır.

Gecikmiş borç geri ödemesi ne kadar olur ?

Kredi kartının faiz oranları bilindiği üzere oldukça yüksek, üstüne takibe düştüğü için karşınıza çıkacak rakamlar yüklü olacaktır. Bunu yapılandırma esnasından standart faiz oranlarına çekerler.

Standart faiz oranları, kredi kartınızı aktif kullanırken size verilmiş olan antlaşmadaki faiz oranlarıdır. Gecikme faizi ödemek zorunda değilsiniz, zaten ödeyemediğiniz için bir anlaşma peşinde olduğunuzu unutmayın.

Eğer borcunuz avukata devredilmiş ise, sizden avukat masraflarını da tahsil etmek isteyebilirler, kabul etmeyin. Avukat masraflarını ödemeyeceğinizi, sadece borcu ödeyebilecek durumda olduğunu açıklayın.

Bankanın işleyiş prensiplerini göz önünde bulundurarak size bu bilgileri sunuyorum. Borçlarını bu şekilde, bahsettiğim önemli noktalarda taviz vermeden ödeyebilmek gerçekten mümkün.

Olağan dışı durumlar ve ödeme süreci

Borçlardan Kurtulmak
Borçlardan Kurtulmak

Yapılandırma şartları konusunda karşılıklı mutabık kalır ve işlemi tamamlarsanız. Mutlaka ödemelerinizi aksatmadan düzenli olarak bu borç yükünden kurtulun.

Sizin peşinizi asla bırakmayacak borçları, sürekli ileriye ertelemek demek yaşam standartlarınızı ve aile huzurunuzun zamanla bozulmasına yol açacaktır. Sinir, stres ve depresif durumları da beraberinde getirir, buna izin vermeyin.

Mantıklı davranın ve bu yükünüzden kurtulun.

Bahsettiğim yöntemlerde, ilgili bankaların sizinle işbirliği yapmadığı ve sizi farklı yöntemlere zorladığı durumlar olursa şayet, konu altındaki görüş kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Birlikte hareket etmek, her zaman daha avantajlıdır. Sessiz kalmadan, elimizdeki imkanları kullanmalı ve hayatı daha yaşanır hale getirmek zorundayız.

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir