Senet Nasıl Doldurulur? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bugün oturduğumuz evden aldığımız ürünlere, verdiğimiz borçlara kadar aklınıza gelebilecek her şey işini bilen kişiler tarafından senet ile belgelenir. Senet yazmayı bilmeyen birçok kişi ise senet işlemi yapabilmek için senet nasıl doldurulur? Sorusuna cevap aramaktadır. Sorusuna cevap bulmak isteyen kişiler için hazırladığımız bu yazı rehberinde kısa bir sürede nasıl senet doldurulabilir bu konuları öğreneceğiz.

Günümüzde alacak verecek işlerinin belgelenmemesi durumunda ortaya çıkabilecek mağduriyetler çözülememektedir. Bu noktada elle tutulamayan, gözle görülemeyen hak mevzusunun kanıt ve belge niteliği taşıması için oluşturulan ticari niteliğe sahip kağıtlara senet denir. Borç ödeme noktasında senet geçici çözüm olabilir.

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Nasıl Doldurulur
Senet Nasıl Doldurulur

Senet Nasıl Doldurulur? Sorusunun cevabına başlayalım. Senedin üst sol köşesinde bir parmak üstten, bir parmak yandan olacak şekilde başlanır. Üst bölümde senedin ödeme günüdür. Bu kısımda belirlenen tarihlerde ödeme yapılması gerekir. Hemen yan kısmında para cinsi başlığı ve tutarı yazar. Örnek vermek gerekirse alacağınız para Türk Lirası üstünden ise para cinsini yazarak altına alacağınız tutarı yazarsınız. Burada senet birden fazla vadeye sahip ise tüm borç tutarı değil aylık tutar yazılır. Doldurulmuş senet örneği yazımızın sonunda mevcuttur.

Sonrasında senet metni denilen, senedin detaylarını belirten kısa bir paragraf yer alır. Örnek bir paragraf metni için,

İş bu emre muharrir senedim mukabilinde (ödeme günü – yazıyla) tarihinde Sayın (senedin kalacağı kişi – hamil) veyahut emriuhavale Yukarıda yalnız (senet tutarı – yazıyla) Türk Lirası ….. kuruş ödeyeceği bedeli (Malen – Naklen) alınmasına.

Tarzı bir metin ile hazırlanmaktadır. Bunun birçok senet örneği bulunmaktadır. Senet içerisinde yer alan metinlerde geçen terimleri açıklamak gerekirse,

Senet Ödeme Günü: Senedin hangi günlerde ödemesi yapılacağını belirtir.

Senet Tutarı: Borçlu kişi senetlerin tamamını almak içi vermesi gereken bedeli gösterir.

Ödeme Günü (Yazıyla): Senet tarihinde yapılacak hileli düzenlemelere ve karışıklıkları önlemek amacıyla yazı biçiminde yazılması içindir.

Hamil: Borçlu kişi, kime borçluysa, senetleri elinde tutan kişi kimse, o kişiye hamil denir.

Malen – Naklen: Mal ve hizmet karşılığı oluşturulan senetlerde malen yazılır. Eğer nakit para karşılığı hazırlandı ise senet bunun için naklen yazılır.

Borçlu: Borcu ödemesi gereken kişidir.

Düzenleme Yeri ve Tarih: Senedin en önemli kısımlarından biridir. Eğer bu kısımda bir adres belirtilmemişse eğer borçlu kişinin adresi geçerli adres sayılır. Eğer düzenleme yeri yoksa belge senet niteliğini kaybeder.

İmza: Senetlerin resmi bir belge niteliği kazanabilmesi için borçlu kişi tarafından imzalanması gereken kısımdır. Birçok kişi borçlu olmadığı halde borçlu ile beraber imza atmaktadır. Bu tür durumlarda imza atan herkes sorumluluk sahibi olmaktadır.

TAVSİYE KONU :   Kredi kartı borcunu başka kredi kartıyla ödeme

Senet Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Senet hazırlamak önemli ve ciddi yaptırımları olan bir iştir. Bu nedenle bazı hususlara dikkat etmeniz ileriki zamanlarda zararlı çıkmanızı önleyecektir.

  • Senet hazırlayan taraflar ile karşı taraf yan yana iken senetleri hazırlamalıdır.
  • Tutarlarda ve tarihlerde yapılan değişiklikler ciddi sıkıntılar doğurabilir.
  • Borçlu kişinin imza atması göz önünde yapılmalıdır.

Boş Senet Örneği Nedir?

Boş Senet Örneği
Boş Senet Örneği

Genellikle işe alım süreçlerinde gördüğümüz boş senet adı verilen, boş bir kâğıda imza atılması olayı yasal olmamakla beraber tüm hayatınızı beter edecek sonuçlar doğurabilmektedir. İşverenlerin özellikle teminat adı altında imzalatmaya zorladıkları bu kağıtlar için karşılaşma durumunuzda gerekli kurum ve kuruluşlara şikâyet ederek hakkınızı arayabilirsiniz. Ne olursa olsun boş senet imzalamayın. Boş senet örneği olarak paylaştığımız resmi sadece bilgi verilmek amacıyla paylaşılmıştır. Yazıcıdan çıkartıp kullanamazsınız.

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir