Youtube ile para kazanmak mümkün mü ?

İnternet günümüz dönemlerinin en büyük gelir kapısı haline gelmiş durumda, önceleri sadece masaüstü bilgisayarlar aracılığı ile erişebildiğimiz web sayfaları ve uygulamalara artık her anımızda yanımızda olan mobil araçlarla kolayca erişebiliyoruz. Bu kolay erişim imkanı gelir oranlarında elbette ki ciddi yükselişlere de sebep oldu. Gelir yükselişinden de öteye bir sürü yeni sektörün hayatımıza girmesine olanak sağladı.

Bu sektörlerden en büyük paylara sahip olan bir sektörü sizlere tanıtacağım bugün;

Nedir bu sektör ?

Elbetteki Youtube; günlük milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve neredeyse 100’den fazla dilde hizmet veren video izleme aracı, sektör içindeki gizli kalmış devlerden.

Gizli kalmış diyorum çünkü bireylerin çoğu bunu bir gelir modeli olarak görmüyor, onlar için Youtube sadece zaman geçirecek bir eğlence aracı !

Ama siz burada, bu yazıyı okuduğunuza göre Youtube sizin için eğlence değil bir kazanca dönüşecek.. Adım adım Youtube sistemini inceleyerek, para kazanmaya doğru yol alacağız.

Youtube ile Kazanç
Youtube ile Kazanç

Öncelikle para kazanacağımız aracın sistematik olarak nasıl işlediğini öğrenmemiz gerek; oldukça basit olan sistemi çözdükten sonra işler sizin için oldukça kolaylaşacaktır.

Youtube video sistemi nasıl çalışır ?

Youtube; bir internet sitesidir. Açılış amacı sosyal olarak kullanıcıların yükleyeceği videoların yine Youtube kullanıcısı olan diğer kişiler tarafından izlenmesi, yorumlanması ve paylaşılması temeliyle çalışır. Yani Youtube yetkilileri kullanıcıları izlesin diye kendi kendine siteye video yüklemez. Sitenin içeriği tamamen kullanıcılar tarafından doldurulur, ve diğer kullanıcılar tarafından da kullanılır.

Bu özellik herkese açıktır, ekstra bir işlem gerektirmemektedir. Yani sizde Youtube üzerinden kayıt olarak sisteme kendinize ait bir video yükleyebilir ve bu videonun diğer kişiler tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Tabi az önce bahsettiğim olay tek taraflı bakıştır, gönderdiğiniz videonun başka insanlara ulaşmasından hariç size hiçbir faydası yoktur.

Şimdi madalyonun diğer yüzüne bakalım :

Youtube sitesi yaklaşık beş yıl önce video üzerinden gelir elde etmenizi sağlayacak bir sistemi aktif etti. Video izlerken dikkat ettiyseniz zaman zaman videoların içerisinde gözüken reklamlar dikkatinizi çekmiştir. Tıpkı aşağıdaki örnek gibi;

Youtube Reklam
Youtube Reklam

Youtube üzerinden nasıl para kazanılır ?

Sistemin genel olarak işleyişini anladığınızı düşünüyorum, zaten basit bir çalışma prensibi var ve bunun harici başka bir sistemi yok.

Asıl mesele nasıl para kazanılacağı; şimdi buna bakalım !

Youtube sitesine ücretsiz olarak kayıt olabiliyorsunuz, videoları yüklemek ve video üzerinden para kazanabilmek için öncelikle siteye kayıt olmanız gerekir.

Kayıt olduktan sonra videolarınız ile ilgili birçok işlem yapacağınız seçenekler sizlere sunulur, yani kayıt olarak bir nevi kontrol paneline sahip olursunuz.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı

Para kazanmak için bize gereken kontrol mekanizması da bu panel üzerinden gerçekleştirilecek, yani tüm işlemleri buradan yapacağız.

Youtube videolarına neye göre para veriyor ?

Arkadaşlar buraya bir ek not olarak bu başlığı ekledim, çünkü para kazanma aşamasına geçmeden önce bilmeniz gereken çok önemli bir konu;

Biliyorum ki ! insanlar arasında izlenme sayısına göre para kazanılır gibi bir söylem dolaşıyor. Bu söylem tamamen yanlıştır. Kimse sizin videonuz çok izlendi diye size para ödemiyor, videonuzun çok izlenmesi gelir bakımından tabi ki etkili ama asıl para kazandıran sistem bu değil !

Youtube ile gelir ortaklığı sözleşmesini onayladıktan sonra, Youtube kontrol panelinizden istediğiniz video için gelir elde etme seçeneğine sahip oluyorsunuz.

Diyelim ki; sisteme üç tane video eklediniz.

Bu videolar;

  • Göle düşen otomobilden sağ kurtuldular ( 100 izlenme )
  • Yeni doğum yapan pandalar ( 2000 izlenme )
  • Kıskanç sevgili ve sinirli eşi ( 4000 izlenme )

Videoların isimlerini örnek olarak verdim, yanlarında da örnek olarak izlenme sayıları yazıyor.

Şimdi direk olarak eklediğiniz videolardan gelir elde edemiyorsunuz. Seçeceğiniz video için para kazanma seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Elbetteki tüm videolarınız için para kazanma seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Para kazanma seçeneğini aktif hale getirdiğiniz video içerisinde Youtube, kendi reklam kanallarından bağımsız bir şekilde video üzerine reklam yerleştiriyor. Siz hiçbir işlem yapmıyorsunuz, reklam anlaşmalarını Youtube kendisi yapıyor ve videonuza reklamı kendisi yerleştiriyor.

Popüler Youtube Konuları
Popüler Youtube Konuları

Daha sonra kullanıcılar bu videoyu izlemeye başladıklarında, video görüntüsü haricinden reklamı da görmeye başlıyorlar.

Kullanıcılar görüntülenen reklama tıkladıklarında !

Burası en önemli kısmı; eğer izleyiciler videonuzdaki reklama tıklarsa ilk paranızı kazanmış oluyorsunuz. Ne kadar çok kullanıcı video içerisindeki bu reklama tıklarsa kazancınızda bir o kadar artmış oluyor. Yani demek oluyor ki, videoyu ne kadar çok kişi izlerse o kadar çok kişinin de tıklama şansı artar !

Bu sebeple ekleyeceğiniz videoların ilgi çekici ve çok izlenebilecek videolar olması son derece önemlidir. Kimsenin ilgisini çekmeyen basit bir video ile para kazanma hayali boş bir hayaldir.

Video seçimlerinizde yaratıcı, yenilikçi ve gündemi takip eden biri olmanız gerekiyor. Gündemdeki konulardan seçeceğiniz videolar her zaman izleyicisi fazla olan videolardır.

Para kazanmaya nasıl başlayacağız ?

Arkadaşlar bu yazımızda genel olarak Youtube sisteminin çalışması ve Youtube üzerinden para kazanmanın nasıl gerçekleştiği konusunda size bilgiler verdim. Para kazanmaya başlamak için öncelikle Youtube hesabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Youtube ile para kazanma konusundaki genel bilgiler bu kadar, bu sistemde para kazanmayı arttıran teknik ve püf noktalarını yazının diğer serisinde geniş geniş anlatacağım.

Çünkü kısa ve basit şekilde burada anlatmaya kalkarsam, sonuç başarısız olacaktır. Sizlerle beraber Youtube üzerinden para kazanmanızı sağlayacak en detaylı ve gerekli tüm teknik bilgileri teker teker anlatacağım.

Sonuç itibari ile Youtube ile para kazanmak mümkündür ! Hemde ciddi derecede paralar kazananileceğiniz bir sektördür, sitemizi takip ederek Youtube üzerinden muhteşem paralar kazanmaya hazır olun, yazımızın devamı hazır olduğundan buradan sizleri bilgilendireceğim.

 

Yazar: Yönetici

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir